Monter A 09:30 – Solar är en el och VVS partner förteget som levererar produkter och tjänster främst inom el, värme, VVS och ventilationsteknik. Totalt marknadsför de 215 000 produkter och erbjuder olika lösningar som ska underlätta för installatörer. En nyhet som visas på Nordbygg är leveranskonceptet- Fastbox, som ger kunder möjlighet att beställa produkter som eventuellt saknas eller behöver inhandlas, som sedan levereras inom en timme.
-Vi vill tillföra mervärde i form av tjänster som underlättar för våra kunder och samtidigt se till att effektivisera så mycket det bara går. Med Fastbox känner vi att vi kan erbjuda snabbleverans till en låg avgift, vilket ser är mycket uppskattat då kunden slipper åka fram och tillbaka och istället kan fokusera på arbetet, säsger Carina Hemming, Marknadskoordinator, till Byggnyheter.se
- Det är kul att vara här på Nordbygg, det har varit en god stämning rakt igenom och besökarna har visat stort intresse för våra produkter. Vi ser fram emot framtida mässor, avslutar Carina Hemming.