Regeringen har nu godkänt det tioåriga hyresavtal som tecknats mellan Vasakronan och Försäkringskassan. Det blir startskottet för ytterligare ett större moderniseringsprojekt som omfattar totalt 33 000 kvadratmeter med en investering på 320 miljoner kronor.
Under 2000-talet har det klassiska industriområdet, som så starkt förknippades med LM Ericsson och industri, successivt vitaliserats till att bli en levande stadsdel. Nu tar Vasakronan ytterligare ett steg i utvecklingen och moderniserar den byggnad som varit den sista enheten i Ericssons utflyttning från området.
Projektet har startat och när Försäkringskassan flyttar in kommer fastigheten att hålla högsta standard på fler än ett sätt. Interiören fräschas upp, fönster byts ut, tekniken uppdateras och byggnaden ska miljöcertifieras. Skyddade delar av fastigheten hanteras varsamt för att bevara känslan.
Cirka 3 000 personer bor eller arbetar på Telefonplan och området fortsätter att växa. Vasakronan har sedan förvärvet 2000 moderniserat de flesta byggnaderna och byggt nya bostäder. Helt nya verksamheter har etablerat sig parallellt med att Ericsson lämnat området. Idag ligger uthyrningsgraden på 92 procent och intresset för området ökar för varje år.
- Att bygga om för Försäkringskassan, som hyrt 24 000 kvadratmeter, är för tillfället vårt största pågående projekt i området. Men parallellt med det har vi även påbörjat ett detaljplanearbete för att se hur vi bäst möter den ökade efterfrågan på bostäder i området, avslutar Ronald Bäckrud, regionchef i Stockholm.
Försäkringskassan beräknas flytta in på Telefonplan till årsskiftet 2013/14. Då kommer lokalerna att rymma 1 250 arbetsplatser.