Ägarna till Friends Arena släpper driften av nationalarenan i Solna. Vid en presskonferens i Solna presenterades den nya ägaren av driftbolaget, Lagadère Stadium Solutions.
Lagadère Stadium Solutions är en av de största aktörerna i Europa inom utveckling och drift av multifunktionella arenor.
De har erfarenhet av att drifta och utveckla liknande anläggningar och har för närvarande avtal med ett 20-tal runtom i världen, bland andra Commerzbank Arena i Frankfurt, Imtech Arena i Hamburg och Arena Castelão Fortaleza i Brasilien. Lagadère Stadium Solutions är ett helägt dotterbolag till Lagardère Unlimited med säte i Paris.
En avsiktsförklaring har skrivits under mellan de nuvarande ägarna och Lagadère Stadium Solutions. Det franska bolaget är sedan tidigare inblandade i flera sportarrangemang i Sverige. Man driver bland annat tennisturningen Swedish Open i Båstad och golfturneringen Nordea Masters.
Planen är att Lagardere ska ta över fullt ansvar för verksamheten från och med den 1 januari 2015. Intentionen är att Lagadère Stadium Solutions tar över befintlig organisation och infrastruktur som hittills byggts upp via det nuvarande driftbolaget Sweden Arena Management. Vd kommer fortsatt att vara Thomas Perslund.