Bravida förvärvar OCM Vent

Bravidas divisionschef Anders Ahlquist tillsammans med OCM Vents ägare Ola Knutsson och Ulf-Göran Roos. Foto: Bravida
Bravidas divisionschef Anders Ahlquist tillsammans med OCM Vents ägare Ola Knutsson och Ulf-Göran Roos. Foto: Bravida

Bravida förvärvar OCM Vent AB, med säte i Göteborg och verksamhet främst i Växjö. OCM bedriver installations- och serviceverksamhet inom ventilation. Företaget har totalt 18 anställda och omsätter drygt 40 miljoner kronor.

– Genom förvärvet kommer vi tillbaka på ventilationsmarknaden i Småland samtidigt som vi ytterligare förstärker vår ventilationsverksamhet i Göteborg, säger Anders Ahlquist, divisionschef Bravida division Syd.

OCM Vents huvudsakliga inriktning är ventilationsentreprenader, men utför även serviceuppdrag. Bland kunderna finns industrier, butikskedjor samt privata fastighetsägare och byggföretag.

– Vi har haft en stark tillväxt och kände att nästa steg för fortsatt utveckling var att komma in i en större organisation. Vi har byggt vår verksamhet på långsiktiga relationer och därför var det viktigt för oss att sälja till ett företag som delar våra värderingar, säger Ola Knutsson, vd för OCM.

Bravida tillträder som ägare 1 oktober 2016.