Peab inleder stort byggprojekt för försvarsindustrin i Örnsköldsvik

Pressbild: Peab

Peab har fått i uppdrag att bygga nya provhallar och kontor i Örnsköldsvik för BAE Systems Hägglunds. Kontraktet är värt 280 miljoner kronor. BAE Systems Hägglunds, en global aktör inom försvarsindustrin, har en över 100-årig lokal närvaro och är en av de största arbetsgivarna i kommunen. Företaget expanderar för att möta en ökad efterfrågan.

– Vi är mycket glada över att ha fått förtroendet att bygga de nya lokalerna som krävs för BAE Systems Hägglunds växande behov, säger Anders Gard, vd på Peab Industribyggnad i norr AB. Vi har lång erfarenhet av industribyggnader och säkerhetsklassade projekt.

I kontraktet ingår även optioner på ytterligare upp till 330 miljoner kronor, utöver de 280 miljoner som redan är avtalade.

Tidigare har ett fas 1-avtal tecknats, vilket innebär att Peab har arbetat tillsammans med kunden för att optimera projektet och hantera risker. Nu går projektet in i fas 2, där entreprenadkontraktet undertecknas.

Arbetet startar våren 2025 och projektet beräknas vara klart hösten 2026.