Nu har man tagit första spadtaget för byggstarten av HSB brf Glasblåsaren, som är den allra sista av HSBs bostadsrättsföreningar på Kålgårdsområdet i Jönköping. Det blir också det allra sista spadtaget för HSB Götas vd Henrik Zäther som efter tretton år går vidare mot nya utmaningar som vd för HSB Projektpartner.
HSB brf Glasblåsaren kommer innehålla 39 lägenheter och intresset var rekordstort vid säljstarten i början på året. Sedan Kålgårdsområdet började utvecklas från ett nedgånget och slitet område till det moderna bostadsområde det är idag har HSB byggt fem bostadsrättsföreningar på området med sammanlagt 265 lägenheter, alla formgivna av välkända arkitekten Gunilla Gustafsson.
Två av föreningarna har vunnit Jönköpings stadsbyggnadspris och målsättningen är att det blir tredje gången gillt med HSB brf Glasblåsaren som beräknas stå färdig våren 2019.